Coin Nasıl Kurulur ?

farukaydln

Kullanıcı
 
    
Katılım
27 Kas 2020
Ethereum Cüzdan’ı İndirin
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Başlamak için en iyi yer Ethereum Cüzdan. Neden? Çünkü Ethereum cüzdan, en uygun eter ve etere dayalı para gönderimlerini, sözleşmeler oluşturup yürütülmelerini sağlayan çoklu bir platform uygulaması.

Üzerinde yapmanız gereken ilk şey bir ethereum hesabı oluşturmaktır. Bunun için tek ihtiyacın olan güçlü bir parola. Test bile olsa işlemleri yapabilmek için cüzdanına biraz ether koymanız gerekecek. Ancak çok fazla ethere ihtiyacınız olmayacak, endişelenmeyin. Buradaki sözleşmelerin çoğunun maliyeti bir ABD dolarının onda birinin altındadır. Sadece test ediyorsanız, testnet’e geçmenizi öneririm: menu> develop> network> testnet (morden) menüsüne ve daha sonra develop> start mining kısmına gidin. Bu işlem test ortamında madencilik işlemini başlatacak ve birkaç dakika sonra, muhtemelen herhangi bir şeyi denemek için yeterli miktarda eteriniz olacaktır. Yeterli etheriniz olduktan sonra mining’i durdurun, zira bilgisayarınız kaynaklarını kullanıyor olacak.

Cüzdan sadece test ağında temel madenciliğe izin verir, ancak şansınızı gerçek ağ üzerinde denemek isterseniz daha gelişmiş bir alet gerekir. Bu eskiden hantal bir süreçti ama şimdi daha iyi araçlar olduğu için daha kolay.

AlethOne Madencisi
AlethOne madencisi iki butonlu basit bir araçtır: GPU’nuzda madenciliği başlatmak için ilk butona basın ve topladığınız ödülleri bir cüzdana aktarmak için diğer butona basın. Ethereum uygulamaları geliştirmek için C ++ ekibi tarafından oluşturulan Turbo Suite‘ten indirebilirsiniz.

Canlı ağda akıllı sözleşmeler oluşturmak istiyorsanız ve madencilik yapamıyorsanız, bazı eterlere ihtiyacınız olacak. Size gönderen bir arkadaşınız olabilir veya bir kripto borsa üzerinde değiş tokuş yapabilirsiniz. Eğer bitcoin fanı iseniz, btcrelay projesine göz atmanızı öneririz, yakında piyasaya sürülecek ve üçüncü bir parti olmadan eter ile bitcoin arasında hızlı alışveriş yapılmasına izin veren bir yan zincir (side chain).

Token Oluşturun
Oluşturacağımız ilk sözleşme bir token olacak. Ethereum ekosistemindeki tokenler, jetonlar, sadakat puanları, altın sertifikalar, oyun öğelerindeki IOU’lar gibi herhangi bir değişebilir ticari özellikli herhangi bir öğeyi temsil edebilir. O yüzden token derken bunların kastedildiğini aklınızda tutun. Tüm tokenler, bazı temel özellikleri standart bir şekilde uyguladığından, bu da tokeninizin Ethereum cüzdanı ve aynı standartları kullanan başka bir müşteri veya sözleşmeyle anında uyumlu olacağı anlamına gelir.

Sözleşmeler sayfasına gidin ve ardından deploy new contract (yeni sözleşme oluştur) butonuna tıklayın.
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Şimdi buradan token kodunu alın ve “Solidity source field” alanına yapıştırın. Kod herhangi bir hata vermeden derlerse, sol tarafta “sözleşmeyi seçin” (select contract to deploy) seçeneğini göreceksiniz. Seçin ve “MyToken” sözleşmesini seçin. Sağ sütunda, kendi tokeninizi kişiselleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm parametreleri görürsünüz. Onları istediğiniz gibi çimdikleyebilirsiniz, ancak bu eğitimin amacı doğrultusunda şu parametreleri seçmenizi öneririz: arz kaynağı olarak 10,000, istediğiniz herhangi bir ad, sembol için “%” ve iki ondalık basamak. Uygulamanız şöyle görünmelidir:
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Sayfanın sonuna kadar ilerleyin ve sözleşmenin maliyetinin tahmini bir rakamını göreceksiniz ve bunun için ne kadar ether ödeme yapmak istediğiniz konusunda bir ücret seçebilirsiniz. Harcamadığınız fazla eterler size iade edilecektir, isterseniz varsayılan ayarları öylece bırakabilirsiniz. Deploy (Dağıtım)’a basın, şifrenizi girin ve işleminizin başlaması için birkaç saniye bekleyin.
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Etherbase
Onay bekleyen işleminizi görebileceğiniz ön sayfaya yönlendirileceksiniz. “Etherbase” (ana hesabınız) adlı hesabı tıklayın ve bir dakikadan fazla bir süre sonra, henüz oluşturduğunuz hisselerin % 100’üne sahip olduğunuzu göreceksiniz. Birkaç arkadaşa göndermek için: “gönder” i seçin ve sonra hangi para birimini göndermek istediğinizi seçin (eter veya yeni oluşturduğunuz koin), arkadaşınızın adresini “to” yazan yere yapıştırın ve “send” diyip gönderin
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Oluşturduğunuz koini bir arkadaşınıza gönderirseniz, henüz cüzdanda bir şey görmeyeceklerdir. Bunun nedeni, cüzdanın yalnızca bildiği koinleri göstermesidir ve bu yüzden koininizi manuel olarak eklemeniz gerekir. Şimdi “Sözleşmeler” sekmesine gidin ve yeni oluşturulan sözleşmeniz için bir bağlantı göreceksiniz. Sayfasına gitmek için üzerine tıklayın. Bu çok basit bir sözleşme sayfası olduğundan burada yapılacak pek bir şey yok, sadece “adres kopyala”yı tıklayın ve sözleşme adresini bir metin düzenleyicisine yapıştırın, sonra buna ihtiyacınız olacak.

Görmek ve izlemek için bir token eklemek için sözleşmeler sayfasına gidin ve ardından “Watch Token”ni tıklayın. Bir popup çıkacak ve buraya yalnızca sözleşme adresini yapıştırmanız gerekecek. Token adı, sembol ve ondalık sayı otomatik olarak doldurulmalıdır, ya da istediğiniz bir şeyi koyabilirsiniz (yalnızca cüzdanınızda nasıl görüntüleneceğini etkiler). Bunu yaptıktan sonra, o tokene sahip olduğunuz herhangi bir bakiye otomatik olarak gösterilir ve bunu başkasına gönderebilirsiniz.
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Ve işte hepsi bu! Artık kendi kripto paranız var!​
 
Üst