Facebook Hesabınızı Güvende Tutun!

sirdogukan

Kullanıcı
 
    
Katılım
27 Kas 2020
stagram'ın sosyal platformlara atılmasıyla kitlesinin çoğunu kaybetmesine rağmen Facebook hala birçok kullanıcıya sahip. Tabi ki bu kadar çok kullanıcı olunca hesap çalmak için uğraşan çok fazla kötü niyetli kişiler bulunmakta. Bu konumda Facebook hesaplarımızı nasıl koruma altına alacağımızı ve hesabımızın çalınması durumunda nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatacağım.

1-) Paylaşım Düzenlemeleri

Facebook üzerinden resimlerimizi, videolarımızı atıyoruz ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Fakat kimi zaman paylaşımlarımızı arkadaş listemizde olmayan kişiler de görebilmekte. Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Öncelikle Facebook hesabımıza girip panelde ki çarktan Ayarları açıyoruz. Daha sonra ise "Gizlilik Ayarları" kısmına gelip "İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir?" yazısına bakıyoruz eğer gizliliğe önem veriyorsanız asla görünürlüğü herkes yapmayın.

Bu kısımdan "Ayarlar" butonuna tıklıyoruz.

Sol panelden "Gizlilik" kısmına tıklıyoruz.Daha sonra "Senin Hareketlerin" başlığı altında "İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir?" ksımına tıklıyoruz.

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Bende "herkese açık" fakat siz ona aldanmayın fake hesap olduğu için kafam rahat. Siz o kısmı "Sadece Arkadaşlar" olarak işaretleyip kaydedin.

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

2-) İzin Verilen Uygulamalar

Facebook üzerinden bağlanmamız gereken uygulamalar bizden izin istemekte. Çoğu kişi işini daha çabuk halledebilmek için neye izin verdiklerini bilmemekte. Hangi uygulama olursa olsun ilerde yaşayacağımız sorunlarda nelerle karşılaşabileceğimizi bilmemiz için bu yazıları okumamız iyi olacaktır.

Öncelik olarak "Ayarlar"a giriyoruz.


Solda ki panelden "Uygulamalar ve İnternet Siteleri" kısmına tıklıyoruz.Ve burda karşımıza Facebook ile kayıt olduğumuz siteler ve uygulamalar gözüküyor.

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Sizin gözünüze çarpan veya sizin kayıt olmadığınız bir site varsa kolaylıkla kaldırabilirsiniz.3-) Parola Seçimi

Bildiğimiz gibi parolalar hesaplarımızın surları gibidirler. Parolalarımızın kırılması durumunda hesaplarımız büyük tehlike altına girmekte. Hackerların en çok kullandığı hesap çalma yöntemlerinden birisi BruteForce olduğundan dolayı bize de sağlam parolalar oluşturmak düşüyor.

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Hackerların araştırma yaparak wordlist oluşturma ihtimalinden dolayı şifrelerimizde bize özel bilgileri (ad-soyad, Taraftarı olduğunuz takım gibi) kullanmamamız gerekmekte. Uzun, karışık şifreler kullanmamız da BruteForce ile hesabımızın çalınmasına büyük bir engel oluşturmakta. Ayrıca herhangi bir mail hesabımızda veya Sosyal Medya hesaplarımızda aynı şifreleri kullanmamaya da dikkat etmek gerekmekte.
 
Üst