Facebook Yeniden Dava Ediliyor !

sirdogukan

Kullanıcı
 
    
Katılım
27 Kas 2020
Facebook Veri Skandalı​


Cambridge Analytica skandalında, kullanıcıların verilerini koruyamadığı gerekçesiyle Facebook yeniden dava ediliyor. Söz konusu olan veri skandalı, 2016 yılında ABD seçimlerinde Facebook’un yaklaşık 86 milyon kişinin verilerini toplayarak Cambridge Analytica şirketine vermesinin tespitiyle ortaya çıkmıştı.


İngiltere’nin veri koruma ve izleme örgütü, Cambridge Analytica skandalındaki rolü nedeniyle Facebook’u 500 bin para cezasına çarptırmıştı. Daha sonra firma olayla ilgili özür dilemiş ve kullanıcıların verilerine hangi uygulamaların baktığını öğrenmeleri konusunda izin vermişti.


Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.
Yaklaşık 1 milyon kullanıcı tarafından bilgilerin kötüye kullanılması şikayetleri gelirken, Facebook hakkında yasal işlem başlatılmasına karar verildi. Hukuki işlemler başlatılırken, sosyal medya devi Facebook konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.


Davadaki temsilcilerden olan Alvin Carp “Facebook’u kullandığımızda, kişisel verilerimizin sorumlu, şeffaf ve yasal olarak kullanılmasını bekleriz. Ancak biz kişisel bilgilerimizin kötüye kullanımından korumayı başaramadığı için Facebook’un yasaları çiğnediğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Üst