Facebook’un Bizi Takip Etmesini Nasıl Engelleriz?

sirdogukan

Kullanıcı
 
    
Katılım
27 Kas 2020


Facebook’un üyelerinin internette attığı her adımı takip ettiği biliniyor. Peki, Facebook tarafından takip edilmeyi engellemek ve üçüncü taraflarla paylaşılmış bilgilerimizi silmek mümkün mü? Gelin hep birlikte bakalım.

Facebook, dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip sosyal ağ platformlarından bir tanesidir. Platform içinde yaptığınız tüm aktiviteler zaten kaydediliyor fakat Facebook dışındaki hareketler olarak bilinen, farklı web sitesi ve uygulamalardaki hareketleriniz de Facebook tarafından takip ediliyor. Peki, Facebook’un bizi takip etmesini nasıl engelleriz?
1-) Facebook internet sayfasını açın ve hesap bilgilerinizle giriş yapın:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Facebook dışı hareketlerinizin takip edilmesini önlemek için internet sayfasını açmalısınız. Mobil sürüm veya mobil uygulamalar üzerinden bu işlemi yapmak çok daha zor olacağı için masaüstü Facebook üzerinden hesap bilgilerinizle giriş yapmalısınız.

2-) Ayarlar üzerinden Facebook Bilgilerin sayfasını açın:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Facebook hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan aşağı yönlü ok butonuna basın ve açılan menüden Ayarlar sayfanıza ulaşın. Sol tarafta göreceğiniz menüden Facebook Bilgilerin seçeneğine tıklayın. Burada, Facebook’ta bulunan size ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

3-) Facebook’un Dışındaki Hareketler sayfasını açın:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Ayarlar üzerinden ulaştığınız Facebook Bilgilerin sayfasından Facebook’un Dışındaki Hareketler sayfasını açın. Facebook’un Dışındaki Hareketler sayfasında, Facebook dışı ziyaret ettiğiniz internet siteleri ve mobil uygulamalarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

4-) Gelecekteki Hareketlerini Yönet seçeneğine tıklayın:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Facebook’un Dışındaki Hareketler sayfasında pek çok detaylı bilgiye ulaşabilir ve Facebook dışı hareketleriniz ile ilgili ayar değişiklikleri yapabilirsiniz. Fakat gelecekteki hareketlerinizin Facebook tarafından takip edilmemesi için Neler Yapabilirsin? sütunu genişletin ve buradan Gelecekteki Hareketlerini Yönet seçeneğine tıklayın.

5-) Facebook’un Dışındaki Gelecekteki Hareketler seçeneğini pasif hale getirin:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Gelecekteki Hareketlerini Yönet sayfasını açtığınız zaman karşınıza aktif durumda olan Facebook'un Dışındaki Gelecekteki Hareketler seçeneği çıkacak. Bu seçeneği pasif hale getirerek Facebook dışı hareketlerinizin hesabınız üzerine kaydedilmesini önleyebilirsiniz. Gerekli onayları vererek işlemi tamamlayın.
 
Üst