PHP Programlama Dili

farukaydln

Kullanıcı
 
    
Katılım
27 Kas 2020
Tarihçesi

PHP dili, Danimarkalı yazılımcı Rasmus Lerdorf adlı kişi tarafından geliştirilmiştir. İlk kullanım alanı kişisel web sitelere gelen kişi sayısını tutmak için yapılmış olmasına rağmen, kısa bir sürede bir çok kişi tarafından kullanılmaya başlandığından dolayı Lerdorf projeyi açık kaynak kodlu olarak paylaşma kararı aldı. Günümüzde PHP dili hâla geliştiriliyor. İnternette gezdiğimiz ve kullandığımız çoğu sitenin alt yapısında PHP bulunmaktadır.

PHP Nedir?

PHP (Hypertext Preprocessor, Eskiden "Personal Home Page") web tabanlı ve açık kaynak kodlu bilindik bir uygulamadır. HTML'e gömülen PHP, web uygulamaları ve dinamik web siteleri hazırlamak için kullanılır. Sunucu taraflı iletişimler için yaratılmış bir programlama dilidir. Bu nedenle form verisi toplamak, sunucuda dosya yönetmek, veritabanlarını düzenlemek vb. gibi çeşitli sunucu taraflı fonksiyonları yapabilir.

Kullanım Alanları

PHP Dili, sunucu tarafında çalışarak bazı işlemleri yerine getirir. PHP ile yazılan işlemler tarayıcılar tarafından yorumlanır ve sonuçlar üretir. Bu sonuçlarla HTML, CSS ya da JavaScript tarzı dillerin daha görsel ve kullanışlı olması sağlanır. Bu şekilde kodlanan web sitelerine de dinamik web siteleri denilir.

Neden PHP?

PHP Dili, mevcut olan tek sunucu taraflı programlama dili değildir. Bunlardan çok sayıda bulunmaktadır. Ancak bir WordPress siteniz varsa, PHP’yi eklentileri ve temaları düzenlemek için kullanabilir ve hatta kendi eklentinizi veya temanızı bile yapabilirsiniz.

Bir kaç avantaj;
  • PHP fonksiyonlarına dair bol örnekli kılavuzlara sahip olduğundan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ücretsiz eğitimler konunun sonunda belirtilmiştir.
  • E-ticaret, bloglar, sosyal medya vb. platformlar oluşturmak için kullanılır. W3Techs istatistiklerine göre sitelerin %79'u PHP Kullanmaktadır.
  • Ücretsiz, açık kaynak kodlu olduğundan dolayı lisansı ücretsizdir. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  • PHP Büyük bir topluluğa sahip olduğundan dolayı sorunlarınızı internette aratarak veya PHP'nin kendi blogunda sorarak hızlıca çözüme kavuşabilirsiniz.

Ücretsiz Kurslar - Yararlı linkler

Ücretsiz kurslara ve yararlı linklere aşağıdaki yazılara tıklayarak gidebilirsiniz.

UDEMY - BTK AKADEMİ - PHP.NET

Şu anlık bunları bulabildim sadece. Bildiğiniz varsa bildiriniz ki hevesli kişiler yararlanabilsin.
 
Üst