Yeni Başlayanlar İçin Home Ofis İpuçları

Producer

Kullanıcı
 
    
Katılım
27 Kas 2020
1. Rahat ve uygun bir koltuk işinizi daha çok kolaylaştıracaktır

Bilişim sektöründe çalışan bireylerin çoğu sırt ve bel ağrılarından şikayetçi. Bu durumunda da sorumlusu rahatsız koltuklar ve rahatsız oturma pozisyonudur. Oturma pozisyonunda çalışan bir bireyin, rahat bir çalışma koltuğunda günde saatlerce ve hiçbir ağrı duymadan işini yapabileceğine ikna etmek biraz zor olsa gerek.Çünkü genel itibariyle bize ait olan ekipmanların, araç ve gereçlerin kötü olacağını hiçbir zaman kabullenmeyiz, kendimize dokunduramayız. Halbuki uzun çalışma saatlerinde bu acıya katlanmaya dayanmaya çalışarak kendinizi yormak tamamen yanlıştır.

Sırt ve boyun ağrılarınız çalışma verimliliğinizin önüne geçiyorsa ve günde belli bir saatin üstüne çıkıyorsanız bu, koltuk ve de masa değişikliğinize gitmenizin bir göstergesidir. Sizin için bu değişiklik biraz maliyetli olsa da uzun vadede işinize ve vücudunuza gerçekten iyi gelecektir. İş verimliliğinizi arttırmak, kendinize daha rahat ve konforlu bir ortam sağlamak sizin de en büyük hakkınız.Bu iyiliği kendinize yapın.

2. Gece saatlerine sarkan çalışmalarınızda ortamın aydınlanmasına dikkat edin

Normal mesai saatlerinin dışında çalışmaya devam ediyorsanız veya çalışma saatleriniz geceye sarkıyorsa adam akıllı ışıklandırılması ayarlanmış bir ortamda çalışmanızı tavsiye ediyorum sizlere. Çalışma ortamınızdaki tek bir ışık kaynağı size fayda sağlamayacağı gibi o güzel gözlerinize de zarar verecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse; çalışma ortamınızda mevcut tek bir ışık kaynağının olması gözlerin aşırı yorulmasına neden olacaktır. Bu sorunu halletmek için masanızda bilgisayar monitörünün arkasına, çalışma masanızın uygun bir köşesine bir lamba koymanın size büyük yararı olabilir. Böyle bir aydınlatma düzenlemesine çalışma masanızda yer verdiğinizde, bulunduğunuz odanın ışığını açmak veya zifiri karanlıkta kalıp gözlerinizi ve de kendinizi yormaktansa yeterli bir aydınlatma kaynağına masanızda yer vererek daha konforlu bir şeklide çalışabilirsiniz.

Şuna da değinmek gerekir ki; gece bilgisayar üzerinden çalıştığınızda odanızda aydınlatma kaynağının yetersiz olması sonucu bilgisayar monitörünün içinden çıkıp gelen mavi ışıkların sizi etkilemesine izin vermeyin ve bilgisayarınızda Night Shift (ekran parlaklığını düzenleyen uygulama) kullanın. Alışmak ilk başlarda zor olacaktır tabiki fakat alıştıktan sonra bu özellik olmadan başka bir dijital ekrana karanlık bir ortamda görmek dahi istemeyeceksiniz.

home.jpg3. Yaptığınız işe göre müzik dinlemek performansınızı arttırabilir

Çoğu kişi tam manasıyla pürdikkat çalışmak için sessizliği tercih eder, ama bunun tam tersizini arzulayan kişiler de mevcut. Onlar ise gürültüyü, müziği tercih edebilirler. Müzik eğer doğru kullanılırsa iş performansınızı yükseltecektir ama bunun için öncelikle müziği doğru kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Eğer yaratıcılığınızı kullanmanız gereken bir işle meşgulseniz sözü olmayan müzikleri tercih etmelisiniz ve müziğin sesi gece kulüplerindeki gibi yüksek olmamalıdır.

Çalışırken müzik dinlemenin püf noktası; kulağınıza itici gelmeyecek sizi sıkıp germeyecek, kulağınızda uzun zaman kalsa bile varlığını hissettirmeyecek müzikler tercihiniz olmalıdır. Ayrıca kulaklık seçiminiz de bu noktada önemli hususlardan biridir. Rahat ve de kulağınıza uyumlu olan kulaklıkları tercih etmeniz size daha verimli bir çalışma olanağı sağlayacaktır.

4. Çalışma masanızı yeteri kadar yeşillendirmeyi unutmayın!

Home ofisinizdeki yer verdiğiniz bitkiler üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı % 15 kadar arttırabiliyor. Ama siz yine de olayı fazla abartmayın derim. Daha minik ve basit bitkilerle güne ve de çalışmaya başlarken daha üretken bir hale gelebilirsiniz. İnsanın çevresinde yeşil bir şeylerin var olması insanın gözünü gönlünü açıp ona umut oluyor.

5. Çalışma ortamınızı temiz ve düzenli tutun

Bazılarının dağınık yaşamayı ve dağınık çalışmayı sevdiklerini birçoğumuz biliyoruz. Ve hatta bu tarz insanlarla hepimizin karşılaştığına eminim. Ancak birkaç araştırmacının dediğine göre salkım saçak çalışma masalarının, çalışma ortamlarının çalışma motivasyonu üzerinde olumsuz bir etki yarattığı düşünülüyor. Çalışmaya başlamadan önce çalışma masanızdaki ufak tefek dokunuşlar yapmanız gün boyu sizi huzurlu kılacaktır. Ayrıca gün bitiminde yani işi sonlandırdığınızda da ufak bir temizlik bir sonraki günün sabahında sizi daha az yoracaktır. Aksini kim ister ki? Derli toplu olmayan, dağınık ve de pis bir çalışma ortamında çalışmak ister misiniz?

home ofis.jpg
 
Üst